Trustees + Committees

The People That Help us do Our Work

Meet our Board of Trustees and people that volunteer on the committees of Grand Rapids Community Foundation. 

TRUSTEES OF THE COMMUNITY FOUNDATION

  • Michael Rosloniec 1153 Resize

    Michael Rosloniec

    Chair

    Family Wealth/Institutional Consulting Director

    Graystone Consulting

  • Kathy Vogelsang 0828 Resize

    Kathleen B. Vogelsang

    Vice Chair

    Director-Chief Investment Officer

    Van Andel Institute

  • Christina Keller 1110 Resize

    Christina Keller

    Immediate Past Chair

    President CBT

    Cascade Engineering

  • Kyle Caldwell 0656 Resize

    Kyle D. Caldwell

    President & CEO

    Council of Michigan Foundations

  • Grcf Clara Kilburn 0007 Resize

    Clara Kilburn

    West Michigan Aviation Academy

  • Tom Kyros 1159 Resize

    Thomas Kyros

    Executive Partner

    Varnum, LLP

  • Emily Loeks 0736 Resize

    Emily Loeks

    Director of Community Affairs & Public Relations

    Loeks Theatres, Inc.

  • Ana Ramirez Saenz 0128 Resize

    Ana Ramirez-Saenz

    Founder and CEO

    La Fuente Consulting LLC

  • Carlos Sanchez 0631 Resize

    Carlos Sanchez

    Director, Latino Business and Economic Development Center

    Ferris State University

  • Ric Temp Board Photo

    Ric Roane

    Partner

    Warner Norcross & Judd

  • Amy Ruis 0598 Resize

    Amy Ruis

    Owner

    Art of the Table and Aperitivo

  • Grcf Renee Williams 0015 Resize For Web

    Renee Williams

    Senior Vice President, Community Development

    Huntington Bank

Our Committees

We're grateful to the community members who guide and advise us.

Investment Review

  • Kathleen Vogelsang, chair
  • Bill Darooge
  • Joan Garety
  • Benjamin Irwin
  • Edward Mikolay
  • Kevin Patterson
  • Michael G. Rosloniec
  • Robert W. Roth
  • Lynne Black, staff
  • Diana Sieger, staff
  • Stan Vander Roest, staff

Audit

  • Janice Oshinski, chair
  • David Centers
  • Cindy Havard
  • Thomas Kyros
  • Matt Osterhaven
  • Carlos Sanchez
  • Lynne Black, staff
  • Diana Sieger, staff
  • Stan Vander Roest, staff

Fund for Community Good Advisory Committee

  • Emily Loeks, chair
  • Mercedes Barragan
  • Laurie Beard
  • Jesse Bernal
  • George Davis III
  • DeDe Esque 
  • Brandy Lovelady Mitchell
  • Amy Ruis
  • Carlos Sanchez
  • Janean Couch, staff
  • Kate Schmid, staff

Advisory Council

  • Caitlin Townsend Lamb, chair
  • Brandy Arnold
  • Craig Clark
  • Stephanie Doublestein
  • Brent Geers
  • Candy Isabel
  • Nakia Kyler
  • Andrew LeBron
  • Kyle Lim
  • Bryant Mitchell
  • Tim Mroz
  • Jennifer Pascua
  • Melissa Powell
  • Mary Reagan Shapton
  • Eddie T.L.Tadlock
  • Dave Thompson
  • Shaun Shira, staff

African American Heritage Fund

  • Kenneth James, chair
  • Beverly A. Drake, immediate past chair
  • Jeff Chappell
  • Dr. B. Afeni McNeely Cobham
  • Lauri S. Parks
  • Keyuana Rosemond
  • Aleka Thrash
  • Jonse Young - Staff

Challenge Scholars Dream Fund Committee

  • Chi Benedict
  • Travus Burton
  • Jayanna Carter
  • Kiki Gary
  • Isabel Garcia
  • Tennille Harkness
  • Antony Peña
  • Aaron Roussey
  • Elyanah Ruiz
  • Pablo Eliseo Villalvazo
  • Jeremiah Weisman


Our LGBTQ Fund

  • Michele McIsaac, chair
  • Dr. Jason Franklin
  • Graci Harkema
  • David Heilman
  • Marilyn Lankfer
  • Jill May
  • Mark Nettleton
  • Shelley Padnos
  • Dottie Rhodes
  • Carol Sarosik
  • Marilyn Zack, staff



Professional Advisory

  • Michelle Anthes 
  • Daniel Baas
  • Lori J. Baker
  • Jason Brinks
  • Robert Brower Jr.
  • Mandy Chardoul
  • Pamela Cross
  • Carl W. Dufendach
  • Christopher Edgar
  • Eric Fischer
  • Frederick Gaul
  • Brent Geers
  • Dirk Hoffius
  • Wendy Holtvluwer
  • Laura Jeltema
  • Neil Kimball
  • Bonnie Kopp
  • Thomas Kyros
  • Marilyn Lankfer
  • Dan Miller
  • Josh Pfennig 
  • Jeffrey Power
  • Laura Radle
  • Nick Reister
  • Thomas Roberts
  • Robert Schellenberg Jr.
  • Melissa Seguin 
  • Eric Smith
  • Michael Taylor
  • Molly Tupper Chelovich
  • Michael VanHaren
  • Marilyn Zack, staff

Program Related Investment

  • Thomas Dandridge
  • Jorge Gonzalez
  • Christina Keller
  • Patrick Lonergan
  • Bonnie Miller
  • Laurie Supinski
  • Laurie Craft, staff
  • Stan Vander Roest, staff

Scholarship

  • June Anderson
  • Ron Apol
  • Mary Appelt
  • Jennifer Bailey
  • Claudia Bajema
  • Beth Banta
  • Janeé Beville
  • Damon Bouwkamp
  • Kathy Boylon
  • Reed Bretz
  • Fredrick Briscoe
  • Myra Burton
  • Ellen Carpenter
  • Sue Chu
  • Patrick Clay
  • Jack Clifford
  • Clay Coleman
  • Lisa Cook
  • John Darling
  • William Darooge
  • Gwen Dawkins
  • Gail DeYoung
  • Decarto Draper
  • Charles Eardley
  • Hugh Eisen
  • Georgia Everse
  • Patricia Gardner
  • Victoria Gibbs
  • Dareather Greer
  • Daniel Groce
  • Kathy Hackett
  • Janet Haynes
  • Robert Hendrickson
  • Laura Huizenga
  • Jennifer Jordan
  • Cathryn Keating
  • Shay Kraley
  • Marjorie Kuipers
  • Israel Ledesma
  • Rodney Lewis
  • Tammy Looman
  • Elias Lumpkins
  • Marney MacAdam
  • J. Joseph Mapes
  • J. Stephen Marshall
  • Rodney Martin
  • Kimberly McKee
  • Diane McMillan
  • Pam Mitchell
  • Carole Morgan Williams
  • Kenneth Morris
  • David Muilenberg
  • Carol Muth
  • Patricia Newby
  • Peggy Novosad
  • Helen Oudendyk
  • Armen Oumedian
  • Carol Paine-McGovern
  • Chad Patton
  • Anke Pearson
  • Nancy Perez
  • Todd Peters
  • Salvatore W. Pirrotta
  • Jane Plaisted
  • Charles Pletcher
  • Virginia Proctor
  • Nancy Reahm
  • Susan Rios
  • Richard Roane
  • Huemartin Robinson
  • Jamiel Robinson
  • Chuck Ruffin
  • Laurie Russell
  • Margaret Ryan
  • Frederick Sebulske
  • Cleopatra Songa
  • Wendy Stock
  • Verlee Trice
  • Jacquelyn Vander Laan
  • Lou VanderHave
  • Diane VanderVeen
  • Lillian VanderVeen
  • Jade VanderVelde
  • Jeffrey VanWinkle
  • Barbara Wepman
  • Carol Werkema
  • James White
  • Fredericka Williams Hayes
  • Ruth Bishop, staff

Technology Advisory

  • Laura Conrad
  • Bill Corkill
  • Jeff Kissinger
  • Kelly Talsma
  • Ashima Saigal
  • Mark Slagle 
  • Ann Puckett, staff
  • Stan VanderRoest, staff


Youth Grant

  • Antony Pena, co-chair, Union 
  • Christina Vann, co-chair, West Michigan Aviation Academy 
  • Kyle Austin, Grand Rapids Christian
  • Christian Baty, Grand Rapids Christian 
  • Ava BooydeGraaff, Grand Rapids Christian 
  • Stella BooydeGraaff, Grand Rapids Christian 
  • Zoe Braun, Forest Hills Northern 
  • Khya Carter, East Kentwood 
  • Carole Chee, Grand Rapids Christian 
  • Hope Chun, Grand Rapids Christian 
  • Noah Chun, Grand Rapids Christian 
  • Livia Deitrichson, Northview 
  • Pablo Eliseo Villalvazo, Union 
  • Ryleigh Fischer, Forest Hills Northern 
  • Caleeb Fisher, Grand River Preparatory Academy 
  • Cody Garrison, Union 
  • Dallas Hopson, Forest Hills Central 
  • Roman Jeffries, Forest Hills Eastern 
  • Midian Johnson, City 
  • Clara Kilburn, West Michigan Aviation Academy 
  • Kyle Korte, Forest Hills Eastern 
  • Brenda Lopez-Arreaga, West Michigan Aviation Academy 
  • Skylar Meyer, Innovation Central 
  • Jack Nelson, Grand Rapids Christian 
  • Kaylanna Ross, West Michigan Aviation Academy 
  • Natalee Ryder, Northview/Kent Innovation 
  • Kynade Sparks, East Kentwood 
  • Kyndle Sparks, East Kentwood 
  • Drew Theut, East Grand Rapids 
  • Alex Vaughn-Earvin, Forest Hills Central 
  • Lily Walker, Grand River Preparatory Academy
  • Erika VanDyke, staff

More about the YGC and its work here.